logo-Libverdské lázeňské oplatky - Libverdky

Menu


Anička s oplatkou 1

Jaké lázeňské oplatky Vám nejvíce chutnají?

Děkujeme Vám za odpověď  v naší anketě.

Anička s oplatkou 2

Partneři

 Lázně Libverda - odkaz se otevře v novém okně        Turistické známky - odkaz se otevře v novém okně         

Lzesko1                        

Region-jizerskehory-cz, odkaz se otevře v novém okně                                                                                 

 

Pojdte do přírody

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda. Dovouji si Vám nabídnout něco málo foteček z jarní procházky po okolí Lázní Libverda.

pohoda na jarním výletě -rok 2011

Bazilika Navštívení Pany Marie v Hejnicích - jaro 2011

Odkazy

 SEM a TAM

 Web4U

ToplistPoptávka

Nabídka

Hledáme zajímavé weby na vzájemnou spolupráci a výměnu odkazů. Prosím,kontaktujte nás. info@lazenskeoplatky.cz

Zasílání novinek

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail přibližně jednou měsíčně?  Není nic jednodužšího - stačí vyplnit a těšit se. Kdykoliv své přihlášení můžete zrušit.

Jméno:

 

Email: 

 


Novinky - odkazy

Předpověď počasíPočasí

Kurzovní lístek

USD Vlajka meny USD   změna
EUR Vlajka meny EUR   změna
HRK Vlajka meny HRK   změna
PLN Vlajka meny PLN   změna
CHF Vlajka meny CHF   změna

Obrázky

skála Gorila

čert na vyhlídce Pekelské sázky, léto 2011

Hurá na houby - zátiší s houbou

Lípa pod hřbitovem, Lázně Libverda březen 2011

Kořen

Jarní odpočinek Na Chatkách nad Hejnicemi 

Muhu

 Pamětní deska císařovny Alžběty

V sobotu 10. září 1898 nedlouho po poledni, byla císařovna Alžběta císařovna zavražděna v Ženevě, italským anarchistou Luigi Luchenim. V neděli 10. září 1899 se o půl čtvrté odpoledne na místě nedaleko vodopádu na Velkém Štolpichu sešli lidé z Raspenavy, Hejnic a okolí, protože právě na první výročí zavraždění Sissi se sekce Oberwittigtal Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory rozhodla na skálu umístit původní pamětní desku. Nesla německý text: „Dem Andenken weilend Ihrer Majestät Kaiserin Elisabeth ehrfurchtsvoll gewidmet. Ortsgruppe Oberwittigtal des deutschen Geb. Ver. für das Jeschken und Isergebirge“ („Na památku zesnulého jejího Veličenstva císařovny Alžběty, věnuje v plné úctě odbor Oberwittigthal Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory.“). Donátorem pamětní desky, odlité vídeňskou firmou Winkler, byl starosta sekce horského spolku Oberwittigthal a textilní velkoprůmyslník z Luhu (dnes součást Raspenavy) Max Richter. Pamětní deska však na svém místě nevydržela dlouho. V roce 1924, kdy byl Národním shromážděním republiky Československé přijat Zákon na ochranu republiky, musela být deska, stejně jako většina symbolů zaniklého habsburského soustátí v celém Československu, odstraněna. Dle svědectví měla být přemístěna do parku jedné z vil průmyslníků Richterů v Raspenavě, kde je svědectvím doložena do roku 1945. Poté již o původní desce žádné zprávy nalezeny nebyly. Z obrazových materiálů se dochovalo pouze několik pohlednic, ze kterých byla původní podoba desky jen obtížně obnovitelná.
10. září 2011 ve 14:00 se na Štolpišské silnici konalo slavnostní odhalení obnovené pamětní desky rakouské císařovny Alžběty známé jako Sissi (rakouská císařovna a česká královna 1854 - 1898). Slavnost pořádaly Lesy ČR s.p. a občanské sdružení Frýdlantsko. Pamětní deska se tedy vrátila na skálu u Velikého Štolpichu po 87 letech....

 


Lesy ČR přispěly k obnově památníku císařovny Sissi

V Jizerských horách byla 10. září 2011 slavnostně odhalena pamětní deska rakouské císařovny a české královny Alžběty, známé jako Sissi. Jedná se o „obnovenou premiéru“ pomníku, který byl poblíž cesty k Velkému Štolpichu instalován už koncem 19. století. O obnovu se zejména zasloužily Lesy ČR a občanské sdružení Frýdlantsko.

„S nejrůznějšími spolky a sdruženími spolupracujeme na zvelebování Jizerských hor už delší dobu, pomníků už tak máme na svém kontě celou řadu – např. se spolkem Patron, jehož náplní je právě obnova pomníčků v Jizerkách, jsme spolupracovali na obnově Neumannova pomníku na Hartě a Köhlerova pomníku, ve spolupráci se Svazem letců zas byla postavena Mohyla letců na Smědavské hoře,“ říká Otto Kučera, lesní správce Lesní správy Lesů ČR Frýdlant. „S občanským sdružením Frýdlantsko je zatím pamětní deska císařovně Sissi první vlaštovkou vzájemné spolupráce. Měla být odhalena už loni, ale povodně nás donutily ke změně termínu,“ dodává Otto Kučera.

Původní, bronzová pamětní deska byla osazena zásluhou tehdejšího Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory 10. září 1899, přesně rok po zavraždění císařovny u Ženevského jezera anarchistou. „Obnovu pamětní desky císařovny Alžběty vnímáme jako navrácení významného kulturního prvku do krajiny Jizerských hor, který má také rozměr historický a zajisté přispěje ke zvýšení atraktivity Jizerských hor a Frýdlantska pro turistický ruch,“ podotýká Jan Heinzl z občanského sdružení Frýdlantsko.

Obnova pomníku u Velkého Štolpichu přišla na 135 tisíc korun. Lesy ČR přispěly částkou 60 tisíc korun a to ze svého Programu 2020, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů. Dále se na obnově finančně podílela Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor a soukromí dárci.

Záštitu nad slavnostním odhalením převzal J. Ex. Dr. Ferdinand Trauttmannsdorff, rakouský velvyslanec v České republice. V rámci slavnosti byla představena i pamětní plaketa, kterou vytvořila studentka Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou Alžběta Slámová. Obnova pamětní desky se uskutečnila také díky spolupráci s Městskou galerií MY Jablonec nad Nisou.

Na místo slavnostního odhalení se dostanete z Hejnic v okrese Liberec, odkud se můžete vydat pěšky nebo autem do jeden a půl kilometru vzdáleného Ferdinandova. Zde je potřeba zaparkovat a dále pokračovat pěšky zhruba dva kilometry nejprve po zelené a výše, od rozcestí Pod vodopády po žluté turistické značce směrem k vodopádu Velkého Štolpichu.


ZDROJ: Kam po Česku

 


 


zpět na: Hlavní strana > Jizerské hory > Pomníčky > památník císařovny Sissi

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace