logo-Libverdské lázeňské oplatky - Libverdky

Menu


Anička s oplatkou 1

Jaké lázeňské oplatky Vám nejvíce chutnají?

Děkujeme Vám za odpověď  v naší anketě.

Anička s oplatkou 2

Partneři

 Lázně Libverda - odkaz se otevře v novém okně        Turistické známky - odkaz se otevře v novém okně         

Lzesko1                        

Region-jizerskehory-cz, odkaz se otevře v novém okně                                                                                 

 

Pojdte do přírody

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda. Dovouji si Vám nabídnout něco málo foteček z jarní procházky po okolí Lázní Libverda.

pohoda na jarním výletě -rok 2011

Bazilika Navštívení Pany Marie v Hejnicích - jaro 2011

Odkazy

 SEM a TAM

 Web4U

Toplist



Poptávka

Nabídka

Hledáme zajímavé weby na vzájemnou spolupráci a výměnu odkazů. Prosím,kontaktujte nás. info@lazenskeoplatky.cz

Zasílání novinek

Chcete dostávat novinky na Váš e-mail přibližně jednou měsíčně?  Není nic jednodužšího - stačí vyplnit a těšit se. Kdykoliv své přihlášení můžete zrušit.

Jméno:

 

Email: 

 


Novinky - odkazy

Předpověď počasí



Počasí

Kurzovní lístek

USD Vlajka meny USD   změna
EUR Vlajka meny EUR   změna
HRK Vlajka meny HRK   změna
PLN Vlajka meny PLN   změna
CHF Vlajka meny CHF   změna

Obrázky

skála Gorila

čert na vyhlídce Pekelské sázky, léto 2011

Hurá na houby - zátiší s houbou

Lípa pod hřbitovem, Lázně Libverda březen 2011

Kořen

Jarní odpočinek Na Chatkách nad Hejnicemi 

Muhu

 



Kraj se představil v Drážďanech

Liberecký kraj - Kraj se prezentoval na veletrhu cestovního ruchu v Drážďanech. Díky sousedství se Spolkovou republikou Sasko patří drážďanský veletrh k nejdůležitějším veletrhům cestovního ruchu pro Liberecký kraj vůbec. Řada návštěvníků Liberecký kraj zná a opakovaně se do něj vrací nejen za aktivní turistikou, běžeckým a sjezdovým lyžováním, ale také za prohlídkou architektonických památek a nabídkou lázeňství.
Zájem o propagační materiály byl veliký a díky účasti všech turistických regionů (Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj a Českolipsko) byla turistům předávána kompletní informace o celém území.

Součástí letošního ročníku veletrhu byl i slavnostní večer České republiky, který byl věnován předsednictví České republiky v EU v roce 2009 a Mistrovství světa v klasickém lyžování, které se bude konat od 18.2.2009 v Liberci. Galavečera se zúčastnil i generální konzul České republiky Tomáš Podivínský, primátorka města Dráždany Helma Orosz, primátor města Liberce Jiří Kittner a ředitelka MS Kateřina Neumannová. Liberecký kraj tuto akci podpořil i organizačně v podobě zajištění ochutnávky regionálních výrobků. Hosté tak měli možnost ochutnat pivo Svijany a Konrád, ovocné mošty z Lažan a Křižan, lomnické suchary a Libverdské oplatky, Kitlův Šláftruňk z Jablonce nad Nisou a kozí sýry z farmy Fipobex z Pěnčína. Tento neotřelý způsob propagace regionu se ukázal jako velice zdařilý a celkově podpořil úspěšnou prezentaci Libereckého kraje.

Moravcová Iveta

 

 

                                                                                                                .

 

Reportáž Českého rozhlasu - Cestujeme po Česku

Lázně Libverda

02-06-2006 15:55 | Zdeňka Kuchyňová

Dnes se vypravíme za zdravím a to do Lázní Libverda. Od Zdeňky Kuchyňové se dozvíte, proč mají lázně ve znaku kohouta, jaký původ má zvláštní název lázní i kdo ze slavných zde pobýval.

Poslech RealAudio: 16kbps 32kbps Stáhnout: MP3

Když přijedete do Lázní Libverda, které leží v podhůří Jizerských hor, podívejte se na střechu Eduardova zřídla. Uvidíte tam kohouta, kterého má obec i ve svém znaku. A jak uvedla Eva Machková, není to kohout obyčejný, ale podle legendy i objevitel zdejší léčivé kyselky.

"Léčivé prameny objevil kohout, který chodil pravidelně se svými slepičkami pít do studánky, která tam vyvěrala. Ještě bych poznamenala, že konec 14. století znamenal pro tento kraj morovou ránu a lidi, kteří pozorovali drůbež, napadla spásná myšlenka, že tuto vodu budou také pít, a skutečně stal se zázrak. Rodiny, které tuto minerální vodu pily, byly uchráněny morové rány a lidé věřili, že voda tady vytryskla na Boží zásah a od té doby se také libverdské vodě říká Boží voda."

Lázně Libverda - Poněkud zvláštní je samotný název obce, který se v průběhu staletí měnil. Začátek jména je zřejmě z německého "lieb", což znamená "milý", v doslovném překladu je celý název "milý ostrov uprostřed bažin". O vznik zdejších lázní se zasloužil Kristián Filip Clam - Gallas, který tu na konci 18. století nechal otevřít nové prameny. Pro stavbu lázní vymezil velkorysých 80 hektarů.

"Na větší části lázní je krásný lázeňský park, spíše do středu situoval výstavbu nových domů. My můžeme jmenovat dům Turecká hlava, kde vznikl první balneoprovoz a ubytování pro lázeňské hosty. Clam - Gallasové tady neopomněli postavit své vlastní sídlo, což je letní empírový zámeček. Byl prý vždy velice plný, protože poslední Clam - Gallas měl prý sedm dcer a ty byly provdány do různých šlechtických rodin, takže to byla taková velice rozvětvená rodina. Krásná je i kolonáda, která je v klasicistním i empírovém slohu."

Lázně Libverda - Za doby Clam-Gallasů to byly lázně spíše relaxační. O libverdské minerálce se vědělo, že má velice pozitivní účinky na lidský organizmus, již tehdy se doporučovala na problémy se srdcem a pohybovým ústrojím. Dnes můžeme dokázat, že uhličitá koupel snižuje krevní tlak a má schopnost člověka pozitivně naladit. Do lázní přijížděla řada známých osobností. Kdo tu pobýval?

"Protože kultura patří k lázním, budeme jmenovat hudebního skladatele Carl Maria von Webera, který byl údajně inspirován krásou Jizerských hor, roklí a vodopádu k napsání části své opery Čarostřelec. Významným hudebním skladatelem v Lázních Libverda byl i Christoph Willibald Gluck. Nesmíme opomenout velkého vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Je o něm známo, že na svá válečná tažení musel mít dostatečnou zásobu právě libverdské minerální vody. Nebo ještě z těch starších vzpomeneme českého humanistu Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic, českého humanistu. Z těch novodobějších osobností byl hostem Lázní Libverda i bývalý ministr zahraničí Jan Masaryk."

Lázně Libverda - Dnes může v lázních pobývat na 600 pacientů. Jezdí sem především klientela, která nehledá velkoměstské lázně, ale spíše klid, pohodu a turistiku. Například na přelomu května a června je ve zdejším parku uvítají krásně kvetoucí rododendrony staré 200 až 250 let. Okolí lázní nabízí řadu hradů a zámků. Kdo je fyzicky zdatný, může vyrazit na Smrk, nejvyšší horu Jizerských hor a po návratu usednout do zdejší atrakce - obřího sudu. Jak dodala Eva Machková, není v něm víno, ale hosté.

"Obří sud je v Čechách rarita. Je pouze jeden jediný. Ještě existoval na Javorníku, ale ten vyhořel. Obří sud je v Lázních Libverda už od roku 1931. Byl postaven podle projektu Antona Luxe a má obsah téměř 12 tisíc hektolitrů. Lidé mohou sedět v přízemí i v patře. Do sudu se vejde asi 130 hostů a je tam i krásný taneční parket."

Když už jsme v restauraci, mají Lázně Libverda nějakou gastronomickou specialitu?

"Z těch specialit musím jmenovat sladkost, což jsou lázeňské oplatky, které se prodávají přímo na kolonádě. Je nepřeberné množství jejich druhů a jsou velice oblíbenou lahůdkou lázeňských hostů."

Zdejší specialitu vyrábí Jiří Kellner, který oplatky i sám prodává. Nabízí jich 20 druhů, a které lázeňským hostům nejvíce chutnají?

"Domnívám se, že nejvíce jsou na odbyt oříškové s vanilkovým cukrem."

Jak dlouho oplatky děláte, je to rodinný recept?

"Rodinný recept to není, ale oplatky v Libverdě pečeme už patnáctým rokem. Začal jsem sám, rodina je víceméně jiného zaměření."

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace